Midyat Ziraat Odası

Vatan Hürriyet Ekmek

ZOBİS
ZOBİS
Midyat Ziraat Odası > Tarla Günü Etkinliğimiz

Tarla Günü Etkinliğimiz

Midyat Ziraat Odası GAP TEYAP Çiftçi Örgütleri Merkezli Çoğulcu Yayım Modeli  kapsamında  GTHB Midyat  İlçe Müdürlüğü katkılarıyla   Midyat Bölgesinde;

Sebzecilik üretimini yaygınlaştırmak,  sebzecilikte birim alanda kaliteli ürünü verimi artırmak, Damla sulama gibi modern basınçlı sulama sistemleriyle etkin sulama suyu kullanımı yanında verim artışı ve su tasarrufu sağlamak, Sebze  hastalık ve zararlıları tanıtılması, zamanında kültürel ve kimyasal mücadelenin yapılması ile çiftçilere iyi yetiştirme tekniklerin öğretilmesi amacıyla  dört yerde Damla sulamayla Sebze yetiştiriciliği demonstrasyonu kurulmuştur.

Demonstrasyon alanlarımız ; Midyat ilçemizin  Ovabaşı, Kayalıpınar, Kayabaşı ve Çaldere Mahallelerindedir.

Tarla Gününü yapılma amacı; Midyat’ta Sebze (Biber ve Patlıcan) Yetiştiriciliği Demonstrasyon alanında çiftçilere Tarımsal Danışmanlık hizmetinin yanı sıra; sebzede dikim teknikleri, modern damla sulama, Fertigasyon teknikleri gibi yeniliklerin tanıtılması, benimsenmeleri için çiftçilerin ilgisini uyandırmaktır. Uygulanan modern teknikleri, alternatif ürünleri teknik eleman ve çiftçilerimize yerinde gösterilmesi amacıyla Kayalıpınar’da yapılmıştır.

Tarla gününün yapıldığı alan özellikleri; Mardin ili Midyat ilçesi Kayalıpınar mahallesinde Resul AKTEKİN 14 da alanda damla sulama ile sebze yetiştiriciliği (Biber ve Patlıcan) yetiştiriciliği faaliyeti yürütülmektedir. 5 da alanın Biber ve Patlıcan fideleri GAP TEYAP Model kapsamında  destekleyip diğer girdiler çiftçi kendi imkânlarıyla yapmaktadır. Midyat Ziraat Odası Tarım Danışmanları tarafından da sürekli gözetim altında bulunup teknik destek verilmektedir.

Tarla Günü Programı

 

1-      Midyat Ziraat Odası Başkanı M. Beşir EVSEN Konuşması

2-      GAP TAYAP Mardin –Şırnak İl Koordinatörü Şahin KARAHAN Konuşması

3-      GTHB Midyat İlçe Müdürlüğü Konuşması

4-      Tarım Danışmanı Demonstrasyon hakkında  Cuma UÇAŞ Konuşmanı

5-      Demo Sahibi  Resul  AKTEKİN Konuşması

6-      ikram (Çay, Kurupasta)

7-       Demo Alanın gezilmesi

8-      Soru ve Cevap

9-      Kapanış

 

Fide dikim Tarihi: 03/05/2017

Odanın verdiği şebze çeşitleri; Patlıcan Çeşidi  : A117 , Dolmalık Biber:  Anadol F1 Kapya Biber: Lale F1 biber çeşitleridir.

 

Tarla günü 17 Ağustos 2017 Perşembe günü Midyat Ziraat Oda Başkanı Mehmet Beşir EVSEN, Oda Danışmanları Cuma UÇAŞ, Veysi YENİGÜN, Rıdvan AKTAŞ ve oda elemanları, GAP TEYAP Mardin Şırnak İl Koordinatörü Şahin KARAHAN, , Saha Uzmanı Sabahattin TÜZÜN, GTHB Midyat ilçe Müdür ve teknik Elemanları,  Deniz Bank elemanları, Muhtar, çiftçi ve Basın elemanlarının katılımlarıyla görkemli şekilde gerçekleştirildi.  Bölgede ve yazılı ve sanal basında büyük ilgi görmesi bizi sevindirdi. Katılım sağlayan veya bazı nedenlerden ötürü gelemeyen herkese  oda adına çok teşekkür edip saygı ve sevgilerini sunarım. 

Bağ Bakım Demonstrasyon alanlarımızın birinde de Tarla günü hazırlığı yapılmaktadır. Cuma UÇAŞ  

 

http://www.sizinmedya.com/midyattaki-ciftciler-icin-tarla-gunu-duzenlendi-33016h.htm

http://www.midyathabur.com/midyatta-tarla-gunu-etkinligi-duzenlendi-554076h.htm

http://www.milliyet.com.tr/midyat-ta-tarla-gunu-etkinligi-duzenlendi-mardin-yerelhaber-2229748/